KONKURS FOTOGRAFICZNY
W ramach projektu „Od sosenki do komody” odbył się konkurs fotograficzny. Prace konkursowe miały przedstawiać przyrodę Wielbarka i okolic lub działania związane z projektem. Oto lista zwycięzców:
I miejsce zajął Szymon Szczepanek z klasy II a
II miejsce zajęła Natalia Kępińska z klasy II b
III miejsce zajęła Wiktoria Abramczyk z klasy I a
Wyróżniono również pracę Ewy Graban z klasy II b
Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe – kubki z nadrukowaną pracą konkursową oraz albumy do zdjęć.
WYCIECZKA DO WARSZAWY
15 maja 2015 roku uczniowie, którzy aktywnie uczestniczyli w realizacji projektu "Od sosenki do komody", otrzymali ciekawą nagrodę. Był nią wyjazd do Warszawy w całości sponsorowany przez partnera projektu – firmę IKEA Industry.
Pierwszym punktem wycieczki było Centrum Nauki Kopernik. Oprócz zwiedzania stałej ekspozycji, uczniowie podzieleni wg zainteresowań na trzy grupy, wzięli udział w 2-godzinnych laboratoriach przygotowanych przez pracowników centrum.
Na fizyce badali prąd. Wykonywali eksperymenty z diodą LED, silnikiem elektrycznym oraz brzęczykiem, za pomocą którego wyznaczali prędkość dźwięku.
Na chemii odkrywali świat metali. Poznali bliżej te typowe, jak miedź czy cynk, ale również te mniej znane – jak magnez czy lit. Odkrywali ich właściwości, sprawdzali, czy mogą reagować ze sobą nawzajem oraz dowiedzieli się, co maja wspólnego z fajerwerkami.
Z kolei na biologii nasi gimnazjaliści zgłębiali tajemnice biologicznych żarówek, czyli badali zjawisko luminescencji. Uczniowie samodzielnie przeprowadzili izolację chlorofilu oraz białka GFP, poznali syntetyczny luminal i dowiedzieli się, jak za jego pomocą wykrywa się ślady krwi. Mieli również okazję zobaczyć organizmy, które w naturalny sposób emitują światło i dowiedzieli się, jakie mechanizmy są za to odpowiedzialne.
Zajęcia doświadczalne wszystkim bardzo się podobały.
Na koniec uczestnicy wycieczki obejrzeli finalne produkty powstałe z drewna w sklepie IKEA Targówek. Niektóre bardzo się uczniom podobały.
autor:Aleksandra Wysocka
SADZENIE LASU
W sobotę 11. 04.15r. pod opieką nauczycieli i rodziców wzięliśmy udział w akcji sadzenia drzew. Zadanie to było integralną częścią projektu ,,Od sosenki do komody”, który realizujemy wspólnie z firmą IKEA Industry i Nadleśnictwem Wielbark. Mieliśmy okazję osobiście przyczynić się do ochrony lasu jako niezwykle cennego czynnika ekologicznego. Wspólnie z rodzicami, leśnikami, pracownikami Ikea Industry, nauczycielami, uczniami Zespołu Szkół w Chorzelach posadziliśmy sadzonki dwuletniej sosny (wcześniej zostaliśmy przeszkoleni w metodzie sadzenia ,,w jamkę”). Przez dwie godziny wszyscy pilnie pracowaliśmy w dwu lub trzyosobowych grupach. Staraliśmy się bardzo dokładnie wykonać powierzone nam zadanie. Mamy nadzieję, że po wielu latach będzie można korzystać z uroków posadzonego dziś lasu. Po skończonej pracy wszyscy udaliśmy się na wspólne ognisko i ciepły posiłek. Na najmłodszych czekały atrakcje tj. kolo fortuny, warcaby ,,leśne”, układanki, kolorowanki.
autorzy:Wioletta Deptuła, Jolanta Gudzbeler- Biedulska, Maria Wróbel, Joanna Mazur
ZWIEDZANIE IKEA INDUSTRY
W czwartek 9.04.2015r. odwiedziliśmy zakład pracy IKEA Industry. Wycieczka odbyła się w ramach projektu ,,Od sosenki do komody”. Ubrani w kamizelki odblaskowe, najpierw zostaliśmy przeszkoleni z zakresu znajomości zasad BHP (przez p. Monikę Skurę – pracownika IKEA Industry), następnie p. Dorota Kacprzak z p. Edytą Deptułą pokazały nam, jak – ,,krok po kroku” – przebiega produkcja mebli. Odwiedziliśmy m.in. tartak, maszynownię, pakownię, lakiernię. Mieliśmy okazję przyjrzeć się pracy znajomym nam osób. Pobyt w Ikea Industry zakończył się wykonaniem pamiątkowego zdjęcia.
autorzy: Wioletta Deptuła, Nina Musiał
WYCIECZKA DO SZKÓŁKI LEŚNEJ
W ramach projektu „Od sosenki do komody” 26 marca br. pod opieką p. Joanny Mazur i p. Ewy Radomskiej zwiedziliśmy pobliską szkółkę leśną, gdzie hodowane są sadzonki drzew. Oprowadzała nas p. Karolina Remuszko – pracownik Nadleśnictwa Wielbark- która w niezwykle interesujący sposób opowiadała o warunkach, w jakich odbywa się hodowla drzew. Mieliśmy również okazję zaobserwować, jak wygląda praca w szkółce leśnej (wyrywanie i segregowanie sadzonek ). Na zakończenie wycieczki wszyscy uczestniczyliśmy we wspólnym ognisku, piekąc kiełbaski i posilając się. Dla każdego z nas las okazał się miejscem sprzyjającym wypoczynkowi.
WIESZANIE BUDEK LĘGOWYCH
12 lutego wieszaliśmy wykonane przez nas budki w lasach leśnictwa Trzcianka. Przed pracą leśnicy p. Karolina Remuszko, p. Andrzej Kimbar i p. Maciej Zalewski wyjaśnili nam ile metrów od drogi i w jakich odległościach od siebie powinny być zawieszone domki dla ptaków. Dowiedzieliśmy się też, że raczej nie powinniśmy wybierać zbyt młodych drzew i tych o krzywym pniu, gdyż mogą być w najbliższym czasie wycięte. Następnie przyszła kolej na zastosowanie wiedzy w praktyce. Typowaliśmy drzewa, na których pracownicy lasów państwowych zawieszali budki.
Mamy nadzieję, że niektóre z nich będą zamieszkałe już w tym roku.
autor:Jolanta Gudzbeler-Biedulska
BUDKI LEGOWE DLA PTAKÓW
Dnia 3 i 4 lutego 2015r, w ramach projektu "Od sosenki do komody", wykonywaliśmy budki lęgowe dla ptaków. Wszystkie potrzebne materiały dostarczyła nam firma IKEA INDUSTRY – partner projektu. Wykonanie budek poprzedził pokaz pracownika firmy, który zademonstrował nam sposób skręcania poszczególnych elementów, jednocześnie zwracając uwagę na zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Zaopatrzeni we wkrętaki i młotki sumiennie wykonaliśmy trzydzieści budek. Zajęcia przebiegały w skupieniu i radosnej atmosferze. Szczególnie nas cieszyło to, że mogliśmy pracować wspólnie – uczniowie, rodzice i nauczyciele . Mamy nadzieję, że będzie jeszcze wiele okazji do takiej współpracy
autorzy:Nina Musiał,Aleksandra Wysocka,Maria Wróbel, Ewa Radomska,Jolanta Gudzbeler
ZAJĘCIA O POZYSKIWANIU DREWNA
14 pażdziernika odwiedziliśmy leśnictwo Mącice, gdzie oglądaliśmy maszynowy sposób pozyskiwania drewna.
Z bezpiecznej odległości przyglądaliśmy się pracy Harwestera. Podziwialiśmy, jak szybko drzewo zostało ścięte, okrzesane i pocięte na odpowiedni sortyment. Później mogliśmy obejrzeć z bliska głowicę roboczą i wejść do kabiny tego leśnego „Smoka”. Pan obsługujący maszynę powiedział nam
o niej wiele ciekawych informacji.
Następnie obliczyliśmy ile metrów sześciennych drewna znajdowało się w stosie równo ułożonym przez tą wielofunkcyjną maszynę. Leśniczy, pani Karolina Remuszko wyjaśniła nam, że trzebież to nie „przecinka”, a wycinanie części drzew w młodym drzewostanie, zaś zrąb to wycięcie wszystkich drzew, które osiągnęły wiek rębności. Na koniec spotkania, podczas ciekawego eksperymentu dowiedzieliśmy się, że jeżeli ekosystem jest złożony
z większej liczby organizmów zależnych od siebie to jest bardziej stabilny.
autorzy:Jolanta Gudzbeler-Biedulska, Joanna Mazur
PIERWSZE TERENOWE ZAJĘCIA W LESIE
Dnia 7 października 2014r. odbyła się pierwsza wycieczka zorganizowana w ramach projektu „Od sosenki do komody”, który finansowany jest przez IKEA INDUSTRY. Wytypowani uczniowie z wszystkich klas naszego gimnazjum mieli okazję zwiedzić Leśnictwo Róg.
Podczas wycieczki zwiedziliśmy wieżę obserwacyjną - miejsce, z którego można zauważyć pożar lasu i w szybkim tempie powiadomić odpowiednie służby. Potem przejechaliśmy w miejsce, gdzie niedawno zostały ścięte drzewa, zobaczyliśmy różne fazy rozwojowe drzewostanów i naturalne odnawianie lasu. Leśniczy pani Karolina Remuszko cały czas przekazywała nam fachową wiedzę na temat pozyskiwania drewna, ochrony i wycinki lasów. Dowiedzieliśmy się też, w jaki sposób można zmierzyć rosnące drzewo i jak sprawdzić jego wiek oraz ile drzew można wyciąć rocznie. Na koniec pracownik Nadleśnictwa Wielbark-Pan Adam Jarząbek, który także przekazał wiele cennych informacji, zaprowadził nas w miejsce, gdzie jest kilka gigantycznych mrowisk- chluba Leśnictwa. Wyjazd do Rogu był udany, wróciliśmy bogatsi w wiedzę i bardzo zadowoleni.
autorzy:Klaudia Nadrak, Nina Musiał