• Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Wielbarku

  Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Wielbarku

 • Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Wielbarku

  Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Wielbarku

 • Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Wielbarku

  Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Wielbarku

 • 1
 • 2
 • 3

KONKURS FOTOGRAFICZNY

W ramach projektu „Od sosenki do komody” odbył się konkurs fotograficzny. Prace konkursowe miały przedstawiać przyrodę Wielbarka i okolic lub działania związane z projektem. Oto lista zwycięzców:
I miejsce zajął Szymon Szczepanek z klasy II a
II miejsce zajęła Natalia Kępińska z klasy II b
III miejsce zajęła Wiktoria Abramczyk z klasy I a
Wyróżniono również pracę Ewy Graban z klasy II b
Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe – kubki z nadrukowaną pracą konkursową oraz albumy do zdjęć.

autor:Aleksandra Wysocka 
Image00001Image00002Image00003Image00004Image00005

   

 

 



WYCIECZKA DO WARSZAWY

15 maja 2015 roku uczniowie, którzy aktywnie uczestniczyli w realizacji projektu "Od sosenki do komody", otrzymali ciekawą nagrodę. Był nią wyjazd do Warszawy w całości sponsorowany przez partnera projektu – firmę IKEA Industry.
Pierwszym punktem wycieczki było Centrum Nauki Kopernik. Oprócz zwiedzania stałej ekspozycji, uczniowie podzieleni wg zainteresowań na trzy grupy, wzięli udział w 2-godzinnych laboratoriach przygotowanych przez pracowników centrum.
Na fizyce badali prąd. Wykonywali eksperymenty z diodą LED, silnikiem elektrycznym oraz brzęczykiem, za pomocą którego wyznaczali prędkość dźwięku.
Na chemii odkrywali świat metali. Poznali bliżej te typowe, jak miedź czy cynk, ale również te mniej znane – jak magnez czy lit. Odkrywali ich właściwości, sprawdzali, czy mogą reagować ze sobą nawzajem oraz dowiedzieli się, co maja wspólnego z fajerwerkami.
Z kolei na biologii nasi gimnazjaliści zgłębiali tajemnice biologicznych żarówek, czyli badali zjawisko luminescencji. Uczniowie samodzielnie przeprowadzili izolację chlorofilu oraz białka GFP, poznali syntetyczny luminal i dowiedzieli się, jak za jego pomocą wykrywa się ślady krwi. Mieli również okazję zobaczyć organizmy, które w naturalny sposób emitują światło i dowiedzieli się, jakie mechanizmy są za to odpowiedzialne.
Zajęcia doświadczalne wszystkim bardzo się podobały.
Na koniec uczestnicy wycieczki obejrzeli finalne produkty powstałe z drewna w sklepie IKEA Targówek. Niektóre bardzo się uczniom podobały.
                                                                                                                         autor:Aleksandra Wysocka

Image1
Image2Image3Image4Image5Image6

      

 

 

 

SADZENIE LASU

W sobotę 11. 04.15r.  pod opieką nauczycieli i rodziców wzięliśmy udział w akcji sadzenia drzew. Zadanie to było integralną częścią projektu           ,,Od sosenki do komody”, który realizujemy wspólnie z firmą IKEA Industry i Nadleśnictwem Wielbark. Mieliśmy okazję osobiście przyczynić się do ochrony lasu jako niezwykle cennego czynnika ekologicznego. Wspólnie z rodzicami, leśnikami, pracownikami Ikea Industry, nauczycielami, uczniami Zespołu Szkół w Chorzelach posadziliśmy sadzonki dwuletniej sosny (wcześniej zostaliśmy przeszkoleni w metodzie sadzenia ,,w jamkę”). Przez dwie godziny wszyscy pilnie pracowaliśmy w dwu lub trzyosobowych grupach. Staraliśmy się bardzo dokładnie wykonać powierzone nam zadanie. Mamy nadzieję, że po wielu latach będzie można korzystać z uroków posadzonego dziś lasu. Po skończonej pracy wszyscy udaliśmy się na wspólne ognisko  i ciepły posiłek. Na najmłodszych czekały atrakcje tj. kolo fortuny, warcaby ,,leśne”, układanki, kolorowanki.

autorzy:Wioletta Deptuła, Jolanta Gudzbeler- Biedulska, Maria Wróbel, Joanna Mazur

13245678910l

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZWIEDZANIE IKEA INDUSTRY

W czwartek 9.04.2015r. odwiedziliśmy zakład pracy IKEA Industry. Wycieczka odbyła się w ramach projektu ,,Od sosenki do komody”. Ubrani             w kamizelki odblaskowe, najpierw zostaliśmy przeszkoleni z zakresu znajomości zasad BHP (przez p. Monikę Skurę – pracownika IKEA Industry), następnie p. Dorota Kacprzak z p. Edytą Deptułą pokazały nam, jak – ,,krok po kroku” – przebiega produkcja mebli. Odwiedziliśmy m.in. tartak, maszynownię, pakownię, lakiernię. Mieliśmy okazję przyjrzeć się pracy znajomym nam osób. Pobyt w Ikea Industry zakończył się wykonaniem pamiątkowego zdjęcia.

autorzy: Wioletta Deptuła, Nina Musiał

00a

 

 

 

 

 

WYCIECZKA DO SZKÓŁKI LEŚNEJ

W ramach projektu „Od sosenki do komody” 26 marca br. pod opieką p. Joanny Mazur i p. Ewy Radomskiej  zwiedziliśmy pobliską szkółkę leśną, gdzie hodowane są sadzonki drzew. Oprowadzała nas p. Karolina Remuszko – pracownik Nadleśnictwa Wielbark- która  w niezwykle interesujący sposób  opowiadała o warunkach, w jakich odbywa się hodowla drzew. Mieliśmy również okazję zaobserwować, jak wygląda praca w szkółce leśnej (wyrywanie i segregowanie sadzonek ). Na zakończenie wycieczki  wszyscy uczestniczyliśmy we wspólnym ognisku, piekąc kiełbaski i posilając się. Dla każdego z nas las  okazał się  miejscem sprzyjającym wypoczynkowi.

                                                                                                                                                                                   autor:Ewa Radomska
1a1b1c1d1e

 

  

 

 

WIESZANIE BUDEK LĘGOWYCH 

12 lutego wieszaliśmy wykonane przez nas budki w lasach leśnictwa Trzcianka. Przed pracą leśnicy p. Karolina Remuszko, p. Andrzej Kimbar             i p. Maciej Zalewski wyjaśnili nam ile metrów od drogi i w jakich odległościach od siebie powinny być zawieszone domki dla ptaków. Dowiedzieliśmy się też, że raczej nie powinniśmy wybierać zbyt młodych drzew i tych o krzywym pniu, gdyż mogą być w najbliższym czasie wycięte. Następnie przyszła kolej na zastosowanie wiedzy w praktyce. Typowaliśmy drzewa, na których pracownicy lasów państwowych zawieszali budki.
Mamy nadzieję, że niektóre z nich będą zamieszkałe już w tym roku.
                                                                                                                                                                            autor:Jolanta Gudzbeler-Biedulska
001002003004

 

 

 

BUDKI LEGOWE DLA PTAKÓW

Dnia 3 i 4 lutego 2015r, w ramach projektu "Od sosenki do komody", wykonywaliśmy budki lęgowe dla ptaków. Wszystkie potrzebne materiały dostarczyła nam firma IKEA INDUSTRY – partner projektu. Wykonanie budek poprzedził pokaz pracownika firmy, który zademonstrował nam sposób skręcania poszczególnych elementów, jednocześnie zwracając uwagę na zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Zaopatrzeni we wkrętaki i młotki sumiennie wykonaliśmy trzydzieści budek. Zajęcia przebiegały w skupieniu i radosnej atmosferze. Szczególnie nas cieszyło to, że mogliśmy pracować wspólnie – uczniowie, rodzice i nauczyciele . Mamy nadzieję, że będzie jeszcze wiele okazji do takiej współpracy

                                                                                       autorzy:Nina Musiał,Aleksandra Wysocka,Maria Wróbel, Ewa Radomska,Jolanta Gudzbeler

01020304050607080910



 

 

 

 

 

 

ZAJĘCIA O POZYSKIWANIU DREWNA

14 pażdziernika odwiedziliśmy leśnictwo Mącice, gdzie oglądaliśmy maszynowy sposób pozyskiwania drewna.
Z bezpiecznej odległości przyglądaliśmy się pracy Harwestera. Podziwialiśmy, jak szybko drzewo zostało ścięte, okrzesane i pocięte na odpowiedni sortyment. Później mogliśmy obejrzeć z bliska głowicę roboczą i wejść do kabiny tego leśnego „Smoka”. Pan obsługujący maszynę powiedział nam
o niej wiele ciekawych informacji.
Następnie obliczyliśmy ile metrów sześciennych drewna znajdowało się w stosie równo ułożonym przez tą wielofunkcyjną maszynę. Leśniczy, pani Karolina Remuszko wyjaśniła nam, że trzebież to nie „przecinka”, a wycinanie części drzew w młodym drzewostanie, zaś zrąb to wycięcie wszystkich drzew, które osiągnęły wiek rębności. Na koniec spotkania, podczas ciekawego eksperymentu dowiedzieliśmy się,  że jeżeli ekosystem jest  złożony
z większej liczby organizmów zależnych od siebie to  jest bardziej stabilny. 

                                                                                                                                             autorzy:Jolanta Gudzbeler-Biedulska, Joanna Mazur
abcdefg

 

 

 

 

  

 

 

PIERWSZE TERENOWE ZAJĘCIA W LESIE 

Dnia 7 października 2014r. odbyła się pierwsza wycieczka zorganizowana w ramach projektu „Od sosenki do komody”, który finansowany jest przez IKEA INDUSTRY. Wytypowani uczniowie z wszystkich klas naszego gimnazjum mieli okazję zwiedzić Leśnictwo Róg.

Podczas wycieczki zwiedziliśmy wieżę obserwacyjną - miejsce, z którego można zauważyć pożar lasu i w szybkim tempie powiadomić odpowiednie służby. Potem przejechaliśmy w miejsce, gdzie niedawno zostały ścięte drzewa, zobaczyliśmy różne fazy rozwojowe drzewostanów i naturalne odnawianie lasu. Leśniczy pani Karolina Remuszko cały czas przekazywała nam fachową wiedzę na temat pozyskiwania drewna, ochrony i wycinki lasów. Dowiedzieliśmy się też,  w jaki sposób  można zmierzyć rosnące drzewo i jak sprawdzić jego wiek oraz ile drzew można wyciąć rocznie. Na koniec pracownik Nadleśnictwa Wielbark-Pan Adam Jarząbek, który także przekazał wiele cennych informacji, zaprowadził nas w miejsce, gdzie jest kilka gigantycznych mrowisk- chluba Leśnictwa. Wyjazd do Rogu był udany, wróciliśmy bogatsi w wiedzę i bardzo zadowoleni. 

                                                                                                                                   autorzy:Klaudia Nadrak, Nina Musiał

PA070313

PA070318

PA070325PA070327PA070341

Adres

Szkoła Podstawowa w Wielbarku im. Królowej Jadwigi
ul. M. Kopernika 10
12-160 Wielbark

Telefony

Sekretariat tel. 89 621 84 33
Dyrektor tel. 89 621 86 22
Sekretariat uczniowski tel. 89 621 80 14

E-mail

spwielbark@wp.pl